Nem csak világjárvány idejére.
#1 ~ ORRON ÁT LÉLEGZÉS ~ BREATHE UP ~
Ez olyan alap, amire építünk. Mindent. Minden itt kezdődik. Ez az ALFA. Krízisben vagy békeidőben, boldogságban vagy szomorúságban, de MINDIG csak és kizárólag ORRON ÁT LÉLEGEZZ.
Ezzel kezdődik az #immunrendszered #védelme és #erősítése.
Gyerekeknek meg kell tanítani, hogy hogyan kell, mert nem jön magától, a könnyebb ellenállás iránya, ha szájon át lélegzik, főleg a gyerekkori sok orrdugulás miatt, de elképesztő superboostot adsz a kezébe, ha megtanítod rá. Minél előbb, annál jobb.
Az orr a lélegzésre való szerv, a kis csillószőrök a te védelmedre léteznek, add meg nekik, ami jár, hadd dolgozzanak és fogják fel azt sok bacilust. Amit persze megfelelően ki kell onnan tisztítani.
A száj evésre való, ott meg olyan védelmi rendszer van, hogy az étel falatok megfelelő méretben és állagban kerüljenek beljebb, a tested otthonának bugyraiba.
Ezek az előszobák ha úgy tetszik. (Ezért jó pl. ha van a lakásban is előszoba funkció és nem egyből a nappaliba lépünk be, gondolj csak bele. De ezt majd egyszer máskor megbeszéljük.) Persze van helyzet, amikor lehet lélegezni a szájon keresztül is, de ez másodvonalas megoldás, csak indokolt esetben.
Egyet kiemelek, amikor pl. nem szelel az orrod. Olyankor a legfontosabb, hogy tisztítsd ki, hogy minél előbb újra funkcionáljon.
Fullos tapasztalatom van légúti problémákból, arcüreggyulladásból, orrpolipból, de képzeld még ezekre is van ajurvédikus-gyógynövényes megoldás, a Nasya terápia. Nekem bejött, műtét törölve lett. Fél éve tünetmentes vagyok – és pont tél volt az előző fél évben.
Az orrtisztítás egy külön óda.
Szóval ORRLÉGZÉS a legjobb barát! Vagy inkább A TÁRS. Ha távolodna, szerezd vissza azonnal, mert nélküle nagyon nehéz lesz a pálya.
Ja, ha már úgy érzed mestere vagy az orron át lélegzésnek, akkor a következő szint, hogy próbáld ki, hogy beszéd közben is megy-e. A tanár barátnőimmel majdnem parázs vitáig fajult, hogy ez lehetetlen-e, szerintük ez nem kivitelezhető óratartás közben. Szerintem meg nagyon is.
Tegyél egy próbát a saját közegedben, és fejleszd magad és családodat Mester szintre!
#Breathe up!
Ha az vidámabbá teszi ezt a száraz tananyagot, gondolj mindig egy kiskutya nedves orrára, ami az önfeledt boldogság egyik tuti forrása.
📷 Dió kutya, az elkapott pillanatért köszönet Dési Krisztinának alias @krikrid.
#2 ~ GYÓGYNÖVÉNYEK ~
minden formában – de leginkább ESSZENCIÁLISan A megfelelő tisztaságú illóolaj az maga az ÜVEGBE ZÁRT CSODA. A természet csodája, 5-10 ml-es kiszerelésben, városlakók legnagyobb örömére.
Persze egyébként is CONNECTION!! - kapcsolódás a Természettel, minden formában, ahogy lehet. Föld tapogatása, fák-levelek érintése, csukott szemmel arcfürdő a napsugarak simogató fényében, nyitott szemmel a tó-folyó-tenger-óceán figyelése. Ha ezek pont nincsenek kéznél, vagy vannak de biztosra mennél, akkor jön jól az esszenciális illóolaj. Mi a Panaromot kezdtük el használni, és annyira bejött, hogy fel sem merült további márkák kipróbálása. (Szuper és szintén terápiás minőségek még a Pranarom és az Oshadi.)
Lehetnék a márka nagykövete, de nem vagyok, így önös érdekektől mentesen úton-útfélen ajánlom, mert nagyon jók, szuper minőségűek, és mert sokszor megelőzték a bajt, vagy felgyorsították a gyógyulást. És olyan jóleső büszkeség érzés mindig látni a Budapest feliratot a minimalista kivitelezésű üvegcséken. Főleg a világ egyéb pontjain.
Például Mianmaron, a féléves monszun legvégén, ami bizonyos szempontból rosszabb, mint a magyar tél végi állapotok, na ezt tetézte a szokásos influenza szezon, megspékelve egy kis „Elephant Flu”-val. Csodával határos módon nem dőltünk ki.
Többek között ezek miatt sem:
- Fehér esszencia
- Zöld esszencia
- Tolvajok olaja (extrém szuper, Szolnokon keverte nekünk a fantasztikus Pintér Marianna Judit)
A Fehér esszencia az alap immunerősítő, a zöld a gyulladás megelőzés miatt. Most éppen ennek a kettőnek van ideje.
Hogyan használd - avagy a „Szipóka Szívem” pillanatok
(aki Csipet Csapat rajongó volt, hamar rájön az elnevezés eredetére)
- pár csepp Fehér esszencia a csuklóra vagy tenyérbe, körkörösen összedörzsölni és aztán jó mélyeket beszippantani – napközben is lehet bármikor
- pár csepp esszenciát elkeverni magas minőségű növényi olajban (sárgabarack, szezám, kókusz stb.) és ezt bemasszírozni a mellkasba, gerinc mentén, vagy a talpakba – megelőzésre esténként a legjobb, de lehet naponta többször is, főleg betegség idején szegycsont területe speciálisa csecsemőmirigy miatt is, itt lehet kicsit aktiválni olyan King-kongos mozdulatsorral (amikor finoman ököllel megpaskoljuk)
- a Tolvajok olaja belsőleg, néhány csepp fújás a nyelv alá, picit csendben lenni vele, ízlelgetni, aztán lenyelni és inni rá vizet.
Gyerekek is bátran használhatják, nulla éves kortól a Fehér esszenciát. Meg egy csomó mást is, ha aktuális, nézegesd a honlapjukat.
Az aromadiffúzoros párologtató pedig az otthon terének a fertőtlenítője és tisztítója. Ráadás, hogy csodás illat lesz tőle.
TEA - nem az a menzás, hanem az a jófajta.
Szintén fontos, hogy ne igyál hideget, semmit. Nincs még nagy meleg, és vészhelyzet is van, úgyhogy csak meleg folyadék. de az folyamatosan. Nem csak, ha szomjas vagy. Gyógynövény tea a legjobb, az még még lúgos is. De a víz is szuper, csak ne hidegen.
📷 Home patika, vagy boszorkánykonyha - az üvegbe zárt csodák.
#3 ~ CSEND ~
Külvilág detox. Most aztán extrán aktuális, mert ma-holnap indul az új évkör az univerzális naptárban, és mivel a kezdet mindig magában hordozza a véget is, ezért nagyon nem mindegy, hogy hogyan indul a következő 365 napod.
Az egy dolog, hogy mi zajlik a külvilágban, és az egy másik, hogy te mit engedsz abból be. Minden időben kritikus ez, de krízis helyzetben hatványozottan.
A tájékozottság fontos, de nagyon hamar csapda lesz belőle. Minél több infót begyűjteni és azt feldolgozni a processzorunknak, nos elég leterhelő munka. Azt eredményezi, hogy folyamatosan dolgozik az elménk azzal, ami kintről jön, zakatol, túlpörög, és semmi ideje nem marad a bentről jövő üzeneteket meghallani sem, nemhogy megérteni és feldolgozni.
Pedig a legjobb megoldás mindig belülről érkezik, sohasem kívülről.
Merre van az arra? Milyen úton érdemes haladni?
Leginkább mindenkinek a magáén, ami nem mindig egy vágányon halad a mindenkori külvilág értékrendjével.
A mostani világhelyzet azért erősen tolja az arcunkba, hogy mindaz, ami és ahogy volt eddig, nem maradhat úgy, muszáj változtatni. Mikro és makro szinten, egyénileg, családilag, társadalmilag. Az elkülönülés a Természettől, Önmagunktól, Egymástól, nem biztos, hogy a jövőben is élhető recept.
Szóval legyen #CSEND körülötted, benned. TALÁLD MEG! TEREMTSD MEG!
Ha csak pár pillanatra sikerül, az is óriási, legközelebb még tovább fog menni. Csak gyakorlás kérdése.
Hívhatod relaxációnak, meditációnak, ücsörgésnek, álldogálásnak, mindegy, hogy hogy kezded, csak KEZDD EL! Igen, lehet, hogy cigiszüneteknek álcázva indul.
Nem baj, a cigi majd kikopik, és marad a ritmikus lélegzés és végül a megnyugvás és a #KAPCSOLÓDÁS.
Kapcsolódás Önmagaddal, ami minden ajtóhoz ismeri a kulcsot.
Szerintem megéri a fáradozást! Csak bátorítani tudlak.
Nekem ez az előző néhány évben annyira megadatott, hogy ha lassan is de biztosan kezdem meghallani a sugallatokat. Nagyon halk, nagyon finom tud lenni.
Most én küldöm neked azt az üzenetet, amit én kaptam 6 éve, amikor elindultam az álmaim netovábbja földi paradicsomba, Új-Zélandra:
A szavakat értettem külön-külön, de nem voltak egyben, egyáltalán. De van az a „bliss”, ami tényleg áldás, és vele megérkezik a tudás.
Köszönöm innen is Indu Arorának, Dalmának és Izának! És persze Mindannak, ami Megnevezhetetlen! Thank you! Merci! Gracias!
📷 Napfelkelte az egyik földi paradicsomból, Új-Zéland partjáról és az a bizonyos dedikált könyv részlet.
#4 ~ JÓGA ~
A jóga igazából nem tornagyakorlatok összessége, hanem egy elképesztően komplex és komplett világnézeti rendszer. Pedig nem mai, sokak szerint nem is felel meg a korszellemnek. Szerintem, döntsd el magad.
A nagytudású bölcs, Patanjali hagyományozta ránk az „8 limbs Yoga” rendszerét.
8 lába van, mint a póknak. Pókfóbiások hátrányban, bocsi, főleg nekik (khm, nekünk), érdemes megfontolni egy gondolatmenet erejéig, hogy az egyik világnézeti rendszerben a pók a „sors isteneinek” a szimbóluma, és aki megöli, az csap egyet a saját sorsán, 7 évre legalábbis.
Szóval a kis kitekintő után, ha úgy jobban esik, elképzelheted a jógát egy nagy fának, aminek 8 vaskos ága van. Valószínűleg nem véletlen, hogy ez az ábrázolásmód terjedt el a nyugati világban.
Szóval a jógikus lét, ahogy én interpretálom és igyekszem alkalmazni.
1️⃣ YAMA: hogyan is legyek én a világban? Első 5 eleme a 10 részes erkölcsi alapoknak. Ez arról szól, hogy nem ártok senkinek és semminek (magamnak sem), igazat mondok, nem lopom el, ami a másé (ez lehet személyé, vállalaté, országé, természeté, stb.), olykor-olykor önmegtartóztatást gyakorlok, vagyis az ösztöneimet tudatosan kontrollálom, és nem akarok mindenből még többet, még jobbat, még nagyobbat.
2️⃣ NIYAMA: hogyan legyek én a saját világomban? Erkölcsi alapok második 5 eleme. Tisztán tartom magam (a testemet, az otthonomat, a környezetemet, a gondolataimat, stb.), elégedett vagyok azzal, amim van (szétnézek és meglátom azt a sok szempontból kivételes állapotot, amiben perpill is létezem), fegyelmezett önstruktúra (napi rutin, étkezés, mozgás, spirituális gyakorlás), autodidakta tanulmányok (folyamatos önképzésben vagyok, lelkem-szellemem táplálása céljából), odaadással vagyok egy nálam nagyobb, láthatatlan Erő felé.
3️⃣ASANA: na ez a tornagyakorlatok összessége. Csilliárd, megszámlálhatatlan asana, vagyis póz létezik. Rengeteg ágazat, lassú, statikus, gyors, dinamikus, stb. A közös lényegük, hogy tisztítsák és gyógyítsák az emberi testet. Merthogy csak tiszta erkölcsű és tiszta testű emberi lényként lehet haladni a felsőbb szinteken.
Szóval remekelni kellene az első három beugró szinten, hogy innen tovább haladhassunk. Semmilyen igyekezet nem vész kárba!
4️⃣PRANAYAMA: egyszerűen összefoglalva légzőgyakorlatok végeláthatatlan tárháza. Vannak egyszerűbbek, amit szerencsére addig is büntetlenül végezhetünk, amíg esetleg vannak hiányosságaink és fejlődnivalóink az első 3 szinten.
De a komolyabb pranayamát nem érdemes erőltetni, amíg pl. sok húst eszik valaki, vagy szexuális kilengései vannak, vagy képtelen az önfegyelem bármilyen formájára, stb. stb…
Ez itt már egy komoly dolog, mert amíg az Asana esetében fizikai sérüléseket szerezhetünk, addig itt mentális vonalon üthet be a krach.
5️⃣PRATYAHARA: ez és a következő számomra a meditáció előszobái – persze az eddigiek is ezt készítik elő. Itt az érzékek visszavonása a lényeg, hogy nem kifelé irányulok, hanem befelé. Nem kifelé nézek, hanem befelé. PL. az elcsendesedés folyamata. Legjobban a teknős érzékelteti, aki behúzza mindenét a páncélja alá.
6️⃣DHARANA: a fókusz, a koncentráció maga. Egy pontra összpontosítás. Asana közben is tapasztalható, és még rengeteg élethelyzetben, pl. művészi alkotás közben, vagy amikor egy kisgyerek elmélyülten játszik valamivel.
7️⃣DHYANA: a nagybetűs Meditáció, illetve a meditatív állapot maga. Módosult tudatállapot, amibe meg tud érkezni a hőn áhított egységélmény.
8️⃣SAMADHI: az igazi egységélmény, a tökéletes feloldódás állapota. Minden emberi lény ezt keresi, megszámlálhatatlan formában. Ez itt már az a szint, amikor fizikai dolgok nélkül, egyedül, az emberben magában találja meg. A legtöbbször még csak pillanatokra, percekre. Végül, amikor kilép a körforgásból, akkor időtlen időkre - mondanám, de ott már nincs olyan, hogy idő. Az a végtelen, a fehér lap a Wilberi folyamatban.
Nnna, hát több, mint egy tornaóra, ugye?!
Inkább életforma. Keretrendszer és vezérfonál. Perpillanat tudásom és megértésem szerint tökéletes, de nem az egyetlen és mindentvivő.
Vannak más rendszerek is, amiknek a segítségével jól fel lehet építeni az emberi életet.
Szerintem a gyökerük és a céljuk ugyanaz.
Sokfélék, mint mi emberek. Így legalább mindenki választhat igazán szíve szerint valót. Ez egy nagyon nagy előnye a 21.századi információs és egyéb szabadságnak.
Krízis-túlélés szempontjából nagyon jó, ha találsz egy olyan, nevezzük úgy, hogy spirituális rendszert, amiben megtalálod magad, vagy aminek alapjaira tudod építeni a saját világnézetedet.
Ez egy fontos küldetése az emberi létnek. Többek között ez is megkülönböztet minket az állatoktól.
Namaste*
_
*azt jelenti szabadfordításban, hogy a bennem lévő lélek tiszteli és köszönti a benned lévő lelket, akik jól tudják, hogy ez a test nevű díszlet, csak átmeneti.
📷 Lótuszvirág a mianmari Koe Bwe Ya Monastery kertjéből.
#5 hogyan ~ NE NYÚLJ AZ ARCODHOZ ~ különkiadás
kifejezetten járvány idejére
Próbáld ki ezt a gyakorlatot, ha pl. éppen a boltban viszket a bal szemöldököd.
Szuperjó gyakorló terep az önfegyelemre.
1, vidd a figyelmedet a bal szemöldöködre és konstatáld, hogy viszket, ki is mondhatod magadban
2, majd vidd a figyelmedet a tested egy távolabbi pontjára, pl. a jobb könyöködre, figyeld meg, hogy ott milyen a testérzeted
3, valószínűleg a bal szemöldök viszketése felülír minden mást, így vidd vissza a figyelmedet oda, konstatáld, hogy igen, még mindig viszket, majd újra tudatosan vidd a figyelmedet egy másik testrészre. Ha kell, végig pásztázod így a testedet, amíg el nem múlik a viszketés a bal szemöldökben.
De ne aggódj, annál sokkal előbb eljön az enyhülés.
Hihetetlen, hogy milyen gyorsan el fog múlni, anélkül, hogy odanyúlnál az arcod közelébe.
Ráadás, hogy elképesztő sikerélményhez is juttat, amikor leesik a tantusz, hogy megcsináltad! (a bal szemöldök természetesen helyettesítendő az aktuálisan viszkető felülettel)
Bárhol, bármikor lehet ilyet gyakorolni, csak úgy pallérozódik majd az önfegyelmed, és csak úgy gördülsz előre a tudatosodás ösvényén.
Nagyobb gyerekeknek már átadható tudás.
Hajrá!
_
📷 az élet Új-Zéland partjain (sem csak játék és mese)
#6 ~ HÁLA ~
A szíved legmélyebb bugyrából feltörő érzés, ami átjárja a testedet, és amitől még a szemed is könnybe lábad.
Mikor éreztél ilyet utoljára? Érezted-e valaha ezt a hála kapcsán?
Kérlek, ne valami ájtatos szóként gondolj erre most, hogy valaki tekintélyszemély azt mondja, hogy hálásnak kell lenned, mert ez, és ez, és ez is van neked, másnak meg nincs.
Nem. Nem kell. Nem kötelező. Sőőőt. Kötelességből téve nagyon messze van az eredeti lényegétől.
Persze valahonnan el kell indulni.
Jó hír, hogy a hála izmok is megedzhetők.
El kell kezdeni kicsiben, aztán step-by step haladni, és szinte észrevétlenül alakul át a fejből indított, tudatos listázás utáni hálaadás, a szív mélyéből fakadó, összetéveszthetetlen, katartikus élménnyé.
Most, vagy amikor csak eszedbe jut, nézz szét magad körül és vedd észre, mi az, ami szebbé, jobbá vagy csak élhetővé teszi az életet számodra. Lehetnek tárgyak, emberek, munkák, bármi és minden.
A túlcsorduló hála érzés megtapasztalására mindenki képes, és szerintem ez a legrövidebb út a belső békéhez.
Tegyél egy próbát és döntsd el te magad.
_
📷 @100facesofserenity kövessétek az IG oldalt, ami családi alkotás, most indult és nagyon jó lesz.
#7 ~ DERŰ ~
Mi a különbség a derű, a vidámság és a boldogság között?
Kontemplálj rajta és érezd meg, hogy neked mit jelentenek ezek a szavak.
Figyeld meg, hogy melyikhez kell külső hatás és melyikhez nem feltétlenül. Kell-e történnie valamilyen külső eseménynek, vagy megvalósulhat belső elhatározásból?
Alkatilag és személyiségünkben különbözőek vagyunk, mégis mindannyian képesek az öröm állapotára. Az optimizmus és az előre tekintés attitűdje nem zárja ki a helyzet reális érzékelését és értékelését.
Feladatunk, hogy megtanuljunk úgy örömben lenni, hogy az belülről jön és pozitív hittel tekint a jövőbe. Nekem ez a derű állapotában létezés.
Gyakoroljuk amikor kellemes(ebb)en megy sorunk, és koncentráltan tegyük, amikor nehéz idők járnak.
Együtt ez is jobb, még ha mindannyian magunkban is tesszük, kihatunk egymásra.
A derű legyen velünk!
May the serenity be with us.
_
📷 Utolsó napfelkelte az álomország tengerpartján.
Comments