top of page
Anita Gyertyános

Kihez forduljak?

Frissítve: 2024. dec. 2.

Melyiket válasszam?

COACH / PSZICHOLÓGUS / TANÁCSADÓ / MENTOR / TRÉNER


Az alábbi összeállítás igyekszik segítséget nyújtani azzal, hogy röviden és emberi nyelven mutatja be a fenti területeket. Többnyire saját tapasztalásból kiindulva.




Pszichológia


Mire jó a pszichológia?


Enyhülést és gyógyulást hoz az emberi test műszerekkel nem mérhető és szemmel nem látható részei, az elme és a lélek számára. A hagyományos pszichológia kommunikációval, beszélgetéssel gyógyít.


A kimondott szó önmagában felszabadító. A múlttal és a saját szörnyekkel való szembenézés erőt adó és gyógyító.

A pszichológia a jelenből indul ki és általában a múlt irányába tart. A gyakorlati pszichológia egyes iskolái különböző mértékben tekintenek a múltba.

Tulajdonképpen mindig a jelen helyzetre keresi és találja meg a miérteket. Feltárja a problémák mélyben gyökerező alapjait, a jelent is meghatározó mintákat és programokat.

A múltban gyökerező sebeket segít begyógyítani, azáltal, hogy felszínre hozza a tudattalanból a tudatosba, és a szembenézéssel elindul a gyógyulás folyamata.

A gyógyulást követően van lehetőség az új minták tudatos kialakítására.


Ezen a ponton találkozik a pszichológus és a coach munkája.


Fontos tisztázni, hogy a pszichológia és a pszichiátria nem azonos fogalmak.

A pszichológia a mentális betegségben nem szenvedő emberek lelki-mentális problémáit segít feldolgozni, a pszichiátria pedig a mentális betegséggel rendelkezők gyógyszeres és pszichoterápiás kezelését végezheti.


A pszichológus végzettség életvezetési tanácsadásra ad feljogosítást, mely folyamat során a szakember felismeri, hogy lelki elakadás vagy viselkedészavar áll fenn, és ha szükséges, akkor a megfelelő klinikai szakpszichológus vagy pszichoterapeuta kollégájához irányítja az ügyfelet.


Sok hozzáállás és módszer létezik a pszichológusok között, de minden pszichológus a személyiségével dolgozik elsősorban, amit folyamatosan fejleszt maga is. Fontos, hogy közelinek érezzük a módszert, de a hatásvizsgálatok és a tapasztalatok szerint nem ez az elsődleges. A segítő és a kliens összeillése a döntő tényező. Fontos közös pont, hogy a nem ártás és teljes feltétel nélküli elfogadás és ítélkezésmentesség etikai elve alapvető, és érvényesül minden iskola esetében, tehát minden módszer egytől egyig a kliens érdekeit szolgálja.



Coaching


Mire jó a coaching?

A coaching magyarul edzés, a coach pedig edző.

A sport coach az emberi test edzője, míg a life coach, a business coach és az executive coach pedig az ember mentális területeinek fejlesztője.


Az álomalak eléréséért személyi edzőhöz fordulunk, az „álomelme” eléréséért pedig life/business coach-hoz megyünk.


A life coaching az életvezetéshez ad támogatást, a magunkhoz és másokhoz fűződő kapcsolati rendszerek és kommunikáció útvesztőjében ad támpontokat és elrugaszkodási lehetőségeket.

A business coaching üzleti-munkahelyi elakadásokban segít tisztábban látni és megtalálni a megoldást jelentő kiutat. A tapasztalat szerint a business coaching nagy része life coaching.

Az executive coaching a kiemelt felelősséggel rendelkező felsővezető személyek mentális tréningje.


A közös bennük az EMBER.


Mindhárom terület az embert állítja a középpontba és az ő fejlődését a fő fókuszba. Az ember testi-mentális-lelki-szellemi felépítése adott, és társadalmi, családi, céges pozíciótól független.

Természetesen mindannyian egyedi és megismételhetetlen alkotások vagyunk, akik egyéni tempóban, de mindig képesek a folyamatos fejlődésre.


A coaching ülések során nem kutatjuk és elemezzük részleteiben a múltat, hanem a jelenre és a jövőre koncentrálunk. Arra visszük a figyelmet, ami most van, a múlt minimális szerepet kaphat, mert rájöhetünk időközben, hogy milyen múltbeli esemény vagy minta okozza a mostani állapotot, de a figyelmet a jelenből a jövő felé irányítjuk.

Az a fontos, hogy a meglévő állapotból, hogyan tudunk a vágyott állapotba jutni.

Erről a célról szól a coaching ülés sorozat.



A coaching folyamat professzionális támogatást és figyelmet ad az egyén számára, hogy ő kibontakoztathassa a benne rejlő képességeket, és rátaláljon a saját megoldásaira, amik a legmegfelelőbbek a számára.

A coaching folyamata megoldásorientált és rövid, 4-8 ülés az esetek többségében elvisz a célhoz.


A pozitív pszichológia és a coaching nagy hatással vannak egymásra, egymás tudásából merítenek.



Tanácsadás


A tanácsadás során egy bizonyos téma szakértőjéhez fordulunk, hogy az ő tudása segítségével megoldást kapjunk. A tanácsokat megfogadhatjuk vagy nem - a változás is e szerint alakul majd.

Előnye, hogy nem kell éveken keresztül beleásni magunkat egy adott témába, mégis előre tudunk lépni a saját életünkben a külső szakértő segítségével.


A Koru Home palettájáról például az Ájurvédikus konzultáció és a Feng Shui elemzés is egy tanácsadási folyamat. Az adott téma szakértője elmondja, hogy mit és hogyan érdemes tenni a fejlődés vagy a megoldás érdekében.


A pszichológiai folyamatok során is történhet tanácsadás, olykor elhangzanak életvezetési tanácsok.

A coaching üléseken viszont soha nem történik tanácsadás.

A coaching szemlélet lényege, hogy mindenkiben benne van az a képesség és kompetencia, amire szüksége van a saját boldogulásához. Maximum ennek a képességnek a felszínre hozatalában lehet szüksége az egyénnek segítségre, és ebben partnere a coach.


A kiváló tanácsadók és pszichológusok coaching szemlélettel rendelkeznek.



Mentoring


A mentor olyan szakértője egy témának, amiben bejárt egy konkrét utat és elérte azon az úton az elérhető célt.

Az ilyen mentor megfelelően tudja támogatni az út elején lévőket, hogy elérjék ugyanazt a célt, ami neki már sikerült.


Például egy élsportolóból vagy világbajnokból lett edző kiváló mentor lehet. A puszta jelenlétével is azt mutatja, hogy a lehetetlennek hitt dolog, igenis lehetséges.


A mentor jellemzően tanácsadóként is jelen van a mentorált életében, de személyre szabja a módszereit és az egyénből a saját megoldásait is próbálja előhívni.


A kiváló mentor coaching szemléletű is, mert tudja, hogy a nála működött megoldások, nem biztos, hogy pont ugyanabban a formában működnek a mentoráltjánál is.



Tréning


A tréner egy kifejezett tudástárat ad át, vagy konkrét készséget fejleszt a tréning során.

Például hatékony kommunikáció, eladástechnika, SEO marketing, stb.


A pszichológus és a coach nem tréner, de az ő folyamataikban felbukkanhatnak kifejezett területek, amiket célzottan érdemes fejleszteni.



Összefoglalás


Mindegyik területnek megvan a maga helye, ideje és szerepe a fejlődésünkben. Egyik sem jobb vagy fontosabb a többinél, csupán azt kell eltalálnunk, hogy éppen melyikre van szükségünk. Azt pedig onnan tudjuk, hogy pont az a legszimpatikusabb a számunkra.


Ami persze nem azt jelenti, hogy a többire nincs is szükségünk, hanem azt, hogy az itt és mostban az a számunkra hívogató lehet a következő lépésünk.

Az sem baj, ha végig megyünk a palettán.

 

A fotón szereplő idézet Czuczor Gergelytől származik.

A fotó saját, Új-Zéland nyugati partjánál, Raglanban készült.

Comentarios


bottom of page